Kille nyintresserad i Ädelmetall!

Startat av Silvern, 2016-06-08 17:11

Föregående ämne - Nästa ämne

Silvern

Tja, jag är en kille på 23 år som nyligen har fått intresse i ädelmetall som sparform och investering. Främst silver, men det kommer nog bli en hög med guld också på vägen. :) Lite platina och palladium mest för skojs skull också kanske, vad tycker ni?

toblov


Bosse68

Välkommen till ädelmetallernas värld

Repairman


Gollum


mrSju

#5
Välkommen. håll dej till guld och silver är mitt tips. främst guld.

Skalman


Gripen


Micke


LeGo


ífing


Condor2ooo


silverhamstern


9darter

Välkommen!
Pt och Pd kan vara kul kryddor när du har lagt en grund med silver och guld.

ManoleteSTHLM

Ett bra beslut att lägga sin surt förvärvade valuta i riktiga och ärliga pengar. Och vad 9darter sa, skippa Platinum, Palladium och Rhodium tills vidare då de ädelmetallarna inte är likvida - de är sällsynta i naturen och också sällsynta i rollen som pengar.

Jag vill också påpeka att det kan vara på sin plats att vikta lite hårdare mot guld än mot silver - guld är centralbankernas pengar och det är inte silver. Och det är guld som Kina, Indien, Mellanöstern och Ryssland (hela Asien) använder som sparmetall - inte silver i samma utsträckning. Silver är roligare eftersom man får mer i vikt för valutan och det finns premiumvärden - vilket det inte finns i samma utsträckning i guld. Det är möjligt att silver kan komma att stiga mer än guld men det är också väldigt volatilt och silver är mer en industriell råvara än guld. Där ligger guldets unika styrka - dess främsta roll är som värdebärare (pengar) och inte som en råvara i diverse industriella produkter.

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal