Ny medlem (Gollum)

Startat av Gollum, 2016-05-14 17:26

Föregående ämne - Nästa ämne

Gollum

Har läst flitigt på forumet de senaste dagarna och har redan lärt mig en hel del. Tycker nog att det kan vara värt att registrera sig.

Skulle gärna vilja ha en stor hög guld att bada i som Joakim von Anka, men det är nog inte ekonomiskt genomförbart (väldigt långt ifrån ekonomiskt genomförbart :-(). Det blir nog mer som Gollum i så fall, någon enstaka liten, högt älsssskad, i stället. I alla fall tänkte jag köpa några silvermynt. En bra present till någon som fyller jämnt och redan har allting, och trevligt att ha för egen del.

Jag är medelålders och räknar med att bli fattigpensionär senast vid 70. (Dvs inkomsterna kommer säkert att understiga nödvändiga utgifter senast då.) Det vore bra att ha litet på kistbotten vid det laget. Guld och silver torde vara säkrare än fonder. Bankränta... *suckar djupt*. Vi får väl se hur jag gör. Ädelmetaller är i alla fall mer begripliga än mycket annat.

Birka

Varmt välkommen Gollum.  :)

Bosse68

Välkommen till forumet

toblov

Välkommen in i värmen!

Strokur


LeGo

Välkommen  hit  :)

Repairman

Välkommen in i gänget.

Guld & silver är bra, men tänk på att sprida riskerna innan pensionen.

guldbob


Micke

Varmt välkommen :)

august


Condor2ooo

Välkommen!  :)

Fantom


Mange

Välkommen till forumet.  :)

Unmanipulatable

Välkommen!  Både Nedskärningar samt skattehöjningar är redan på gång.   Du bör hela tiden kontinuerlgt lägga undan lite ädelmetall sålänge du har inkomst. Fattigpensionärer blir vi allihop i storebrors öga. Har du tur stiger din ägor i värde. De kommer bli nödvändiga. Går ej att spara i sådant som har politker och finanselit som motpartsrisk

silverhamstern

Its is gold it wants yes?
We must welcome its newest presciouses yes?
So welcome so welcome yes?

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal