2012 Kookaburra 1 oz - Slutsålda på Perth Mint.

Startat av MrLibertad, 2011-11-22 18:38

Föregående ämne - Nästa ämne

MrLibertad

Dom som finns ligger ute hos leverantörer, kan vara ett bra köp om man får tag på dom till ett vettigt pris.

http://www.perthmintbullion.com/blog/blog.aspx?CntTagID=a2f574c4-1c90-4567-9453-c3afc9fedafb

Baltikinkasso

#1
Nu är visserligen har inte alla mynt skeppats ut från Perth, men det är ändå anmärkningsvärt att fulla präglingen på 500.000 mynt redan är bokad. Jag säkrade mig tidigt tio mynt, men värdelösingarna på Silverbroker har ännu inte lyckats leverera - grymt frustrerande.

Med tanke på att både Lunar 2012 och Kookaburra 2012 har begränsad prägling så ska det bli intressant att se om man väljer att låta Koalorna ta hela behovet av bullion, börja prägla äldre Kookaburror som ännu inte nått gränsen eller kanske lyfta doldisen Lunar I?

Arkivet

De kan väl inte prägla en Kookaburra idag med motivet från 1995 och datera den till 1995?

MrLibertad

Citat från: Arkivet skrivet 2011-11-23 14:10
De kan väl inte prägla en Kookaburra idag med motivet från 1995 och datera den till 1995?

Jodå, dom har rätt att bakprägla alla årgångar upp till 300000 ex.

Arkivet

Det var risigt... Men det är väl så dom ger ut set likt denna:

Tråkigt med ett lager nyproducerat.

SoulCrew

Då är ju frågan, har koalan någon begränsning eller tillverkas så mycket de kan sälja?

Baltikinkasso

Citat från: SoulCrew skrivet 2011-11-23 17:08
Då är ju frågan, har koalan någon begränsning eller tillverkas så mycket de kan sälja?

För koalan gäller "mint-to-order", dvs. Perth Mint präglar så mycket som beställs. Vid årsskiftet avslutas dock produktionen för det gällande året. Koala 2011 kan alltså präglas fram till nyår.

Baltikinkasso


Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal