Problem att ladda upp bilder...

Startat av mega_n, 2011-10-17 12:28

Föregående ämne - Nästa ämne

mega_n

Testade idag för första gången ladda upp bilder hör på forumet.

Fick det inte att funka trots mindre än 2000x2000 och 4MB. Använde Firefox (7.0.1) Samma bild funkade dock att ladda upp med Intenet Explorer 9.

Är detta ett känt problem?

/H

MrLibertad

Hallå, kollade precis upp detta.

Det är fakstiskt senaste uppdateringen från Firefox som ställer till problem då scriptet inte läses rätt av webbläsaren.

Det finns tyvärr ingen fix på problemt ännu så tills vidare är det andra läsare som gäller om man vill ladda upp bilder till forumet.

mega_n


peppe

Kanske det är jag som är trög men har inte kommit på hur jag ska infoga en bild från min dator om jag vill ha en i min post (respons). Där finns den lilla ikonen infoga bild men det är liksom bara "syntax error" för mig. Någon som kan förklara?

Silverräven

Bildikonen som visas ovanför textfältet är för så kallad BB Code, vilket är en sorts kod för bl a forum. Det du gör när du laddar upp en bild är att klicka på "Bilagor och andra tillval", där du kan ladda upp bilder. Om inte bildfilen automatiskt visas i posten så markerar du bildens kod och klickar på bildknappen, så vet forumet att det är en bild som skall visas i ditt inlägg.

Notera att i dagsläget är bildstorleken begränsad till 200 kb, men vi kan öka detta om ni anser att det är för liten filstorlek.

peppe

Tackar, ska försöka lägga up en  bild  imorgon. Är på jobb för tillfället suck :(

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal