Största Traderaauktionen hittills?

Startat av Silverräven, 2011-09-19 19:12

Föregående ämne - Nästa ämne

Silverräven


skrotpeter

ytterst tveksamt till det priset.
ok att motpartsrisken är lägre jämfört med att beställa från utlandet men så mycket är det inte värt.

kristensson

För de som är intresserade av sv. 1000/2000kr guldmynt så ligger nu en komplett serie av varje ute på Tradera.
Utgångspris 20000 resp 53000kr.
Spännande se hur de blir mottagna.

Dekaron

Hittade en säljare på tradera som kallar sig för KK-mynt som säljer silver för löjligt låga priser att man blir misstänksam över silvrets äkthet. Tänker hålla mig undan från honom. Men om jag dock skulle testa att köpa silver av han så skulle jag nog köpa något billigt och sen testa äktheten hemma.

På tal om tradera: Boliden-tackor verkar säljas i \"stora\" upplagor där, men premien på varje tacka är ju hutlös.

Morgan

Citat från: DekaronHittade en säljare på tradera som kallar sig för KK-mynt som säljer silver för löjligt låga priser att man blir misstänksam över silvrets äkthet. Tänker hålla mig undan från honom. Men om jag dock skulle testa att köpa silver av han så skulle jag nog köpa något billigt och sen testa äktheten hemma.

På tal om tradera: Boliden-tackor verkar säljas i \"stora\" upplagor där, men premien på varje tacka är ju hutlös.

Jag har shoppat några mindre tackor (31,1-225g) från KK-mynt och de har varit äkta.
Har provat dem med syra från LS...
Brukar följa hans auktioner och de flesta jag sett har slutat på 10-13:-/g

skrotpeter

Ett lågt utrop, och låga bud halvvägs in i auktionen säger inget om slutpriset.

Finns inte så många gratisluncher längre på Tradera.

Lågt utrop gör väl att annonsen blir populär? Och hamnar högre upp. Eller vad säger ni inbitna traderare?

Morgan

Citat från: skrotpeterEtt lågt utrop, och låga bud halvvägs in i auktionen säger inget om slutpriset.

Lågt utrop gör väl att annonsen blir populär? Och hamnar högre upp. Eller vad säger ni inbitna traderare?

Absolut drar ett lågt pris ögonen till sig och har då lättare för att hamna i minneslistan än om utropet ligger högt... Iaf för min del

Dekaron

Visst det är ju sant att ett lågt utrop inte säger något om slutpriset men jag är misstänksam av mig mot auktioner på tradera eller blocket hur som helst. Man kastar inte gärna 10 000 kr i sjön för att det kan vara äkta silver; man tar ju en risk som köpare då man oftast inte hämtar silvret från säljarens hand.  

Men trevlig nyhet i vilket fall! Att det var äkta silver, kanske får ta och revidera mitt första utlåtande och verkligen köpa lite silver av honom.

kristensson

Kolla Traderas tips för hur man fångar massans intresse som säljare

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal