Var tog svenska minnesmynt vägen?

Startat av Richard, 2022-09-21 19:40

Föregående ämne - Nästa ämne

Richard

På 90-talet köpte min farfar guld- och silvermynt. T.ex. sådana här; https://www.riksbank.se/sv/betalningar--kontanter/sedlar--mynt/mynt/minnesmynt/

Men man fick bara köpa ett visst antal till det nominella värdet, som då låg runt spotpriset på guld, då 1 000 kr för ett 5,8 g-mynt i guld för 1 000 kr. Farfar gav bl.a. pengar till pappa för att köpa så många man fick. Då kunde man köpa det på valfritt bankkontor. Men som vi vet är det knappt några banker som hanterar kontanter numera.

Nu står det att de endast kan köpas från mynthandlade o dyl. Men jag menar, mynthandlare måste ju få tag i de på nått sätt?

Jag fick ärva allt, o jag ser att ett nuvarande minnesmynt från 2010 går på 4 000 kr

Så, kan man fortfarande handla sådana här mynt för dess nominella värde någonstans? Vilka mynthandlare säljer dessa? O hur får mynthandlare tag i dem?

Mark

Handlare kan få in såna mynt när de köper in samlingar och arvegods och liknande. Kolla med Micromax här på forumet och kanske nån av handlarena i Stockholm (googla).

Truthster

Citat från: Richard skrivet 2022-09-21 19:40

Jag fick ärva allt, o jag ser att ett nuvarande minnesmynt från 2010 går på 4 000 kr

Så, kan man fortfarande handla sådana här mynt för dess nominella värde någonstans?

4000 Kronor - Carl XVI Gustaf - Bara bullionvärdet är ca 6400 kr i dagsläget. Endast personer som inte har någon aning om värdet kommer att sälja det för det nominella.

Sarek

Citat från: Richard skrivet 2022-09-21 19:40
Så, kan man fortfarande handla sådana här mynt för dess nominella värde någonstans? Vilka mynthandlare säljer dessa? O hur får mynthandlare tag i dem?

Det är inte ovanligt att de här svenska minnesmynten dyker upp på Tradera. Och då går de för bra priser.

Du kan t.ex. titta på 2000-kronors guldmyntet
100-årsminnet av Nobelprisets instiftande

Vinnande bud: 7200 SEK.

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal