Kryptovalutor

Startat av TraderRoark, 2021-02-05 17:23

Föregående ämne - Nästa ämne

Sarek

Det är i alla fall bra för den globala elförbrukningen med Ethereums nyordning.

gbz

Citat från: cyber skrivet 2022-09-15 09:19
Citat från: cyber skrivet 2022-09-05 13:04
(återupplivar den här tråden igen)

Ethereum går över till Proof-of-Stake inom ett par veckor (https://currency.com/eth-2-0-what-s-happened-so-far-and-when-is-the-next-phase).

Den gamla lösningen (proof-of-work) förbrukar ca 210 GWh el per dygn, vilket motsvarar hela Bangladeshs elförbrukning & CO2-utsläpp motsvarande hela Hong Kong (https://digiconomist.net/ethereum-energy-consumption/), och den nya kommer ha en (i sammanhanget) försumbar förbrukning.

Ladies and gentlemen, we have a merge. Så här långt verkar allt ha gått bra... Liten uppgång i priset men inget enormt. Får se vad som händer när amerikanarna vaknar.

Ser ut som vanligt, motsatt håll mot DXY och utöver det följer it-aktiernas nedgång.

Eller missar jag något där ether avviker från de övriga cryptovalutorna?

Är intressant nu på vägen ner för silver ser ut att vara stabilt och kanske fungerar crypto något liknande.

JohanB


laban77

Är det någon som vet hur det står till med Coinbase? Det är väl en av de största?

d_g_s

Citat från: laban77 skrivet 2022-11-30 12:32
Är det någon som vet hur det står till med Coinbase? Det är väl en av de största?

Såg nåt om att cb hade hävdat att de hade nåt eller några tusental bitcoin i reserver, men att de inte gett någon blockchainlänk för att verifiera och att de inte hade klargjort vaddet var för "reserver", om det var customer funds eller verkligen deras btc.

Allt det där är ren "hörsägen" så inte till någon större nytta. ;)

Not your keys, not your crypto mer än någonsin.

lordsinner

XRP börjart röra på sig....

Stacker

Krypto för 2,2 miljarder har stulits i Hong Kong. Det är bra att ha sina Krypto i en egen hårdvaruplånbok så riskerar man inte att bli av med dem i dagens motsvarighet till gamla tiders bankrån!

https://www.dagensps.se/fintech/kryptovalutor/kryptovaluta-for-miljarder-stulna-i-attack/

lordsinner

Citat från: Stacker skrivet 2023-10-05 21:55
Krypto för 2,2 miljarder har stulits i Hong Kong. Det är bra att ha sina Krypto i en egen hårdvaruplånbok så riskerar man inte att bli av med dem i dagens motsvarighet till gamla tiders bankrån!

https://www.dagensps.se/fintech/kryptovalutor/kryptovaluta-for-miljarder-stulna-i-attack/

BTC har gått från 26k USD till 35k USD på bara två veckor... Självklart bankerna och köpt media kommer försöka smutskasta det hela.... Om man tittar på bedrägeri så är det fortfarande bankerna som är värst ;) 

zodiac

Hur verkar det gå för kryptovalutor ?  :)

Nånting att satsa på, eller bara PM som gäller?  ::)

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal