Bara saklig investering, ska absolut inte få habegär efter sällsynta mynt... ;-)

Startat av Zoroff, 2020-03-26 17:35

Föregående ämne - Nästa ämne

Zoroff

Hej guldgänget.

Presenterar här ett exemplar av arten Lantis Rusticus, med opittoreskt hus nära motorvägen och mitt i ingenstans, tre små barn, samt låga inkomster... Men nog med skryt om min finansglammiga livsstil. :-)

Mitt intresse för heavy metal grundas i en hälsosam skepticism till att låta ekonomer få hålla med pengar, kombinerat med en positiv inställning till att ha egna resurser tillgängliga utanför det komplexa och störningskänsliga samhället, samt avslutat med att Stora C:s inverkan på vår belåningsbubblade ekonomi känns lagon hotfull just nu.

Därför var det trevligt att hitta er, inte bara för att jag och hustrun omsatte en del sparpengar till metallvärde, men jag har sett att det finns en hel del intressanta diskussioner på forumet, och det blir nästan tårögt glädjefullt när de drivs med idén att ömsesidig respekt för andras åsikter kan gå i båda riktningarna :-D

Ha det bra allihopa.
/ Z






Bosse68




august

Välkommen till hårda pengar. Lycka till med att hålla dig borta från sällsynta mynt, det är en sund inställning (och det säger jag som en som trillat av den stigen sedan åratal).

Men glöm inte att det även finns sällsynta tackor. De är också väldigt farliga...



Zoroff

Tack alla fina människor  :D

Citat från: august skrivet 2020-03-26 19:45
Välkommen till hårda pengar. Lycka till med att hålla dig borta från sällsynta mynt, det är en sund inställning (och det säger jag som en som trillat av den stigen sedan åratal).

Men glöm inte att det även finns sällsynta tackor. De är också väldigt farliga...

Tur att jag inte gillar tackor...  8)

9darter


Jukka

VÄlkommen! Vilken trevlig introduktionstext! Det är som sagt farligt lätt att börja tycka om sina dyrgripar!

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal