Förlorat 65% av insatta pengar på Sparkontot!

Startat av norddal, 2019-08-30 09:08

Föregående ämne - Nästa ämne

Tyr

#15
Citat från: sff123 skrivet 2019-09-01 09:28
Citat från: Birka skrivet 2019-08-30 16:49
Snälla Andy, kan du inte ta bort din långa länk. Den sabbar formatet på min lilla laptop och jag får skrolla hit och dit på bredden hela tiden.  :)
Fel tråd dåliga skämt är en annan tråd :D :D :D
Är din laptop från detta millenum ?  ;)

Med min stationära dator och nya bildskärm på 24 tum och med optimal upplösning 1920 x 1200 har jag ställt ner upplösningen på lägsta möjliga. Då behöver jag inte använda glasögon när jag läser på skärmen, och då får jag samma problem som Birka när någon postar långa URL:er i forumet. Jag skall göra ett experiment i denna posten och skriva in en riktigt lång URL och ta ett skärmklipp och visa hur det då ter sig på min skärm. Sedan efter några minuter, om du läser detta, så kommer jag ta bort URL:en och visa hur man på ett enkelt sätt kan förkorta den till en ny fungerande men mycket kortare länk.
En lång länk:

https://goteborg.se/wps/portal/press-och-media/aktuelltarkivet/aktuellt/1080d2cd-7f61-4484-8fb9-8d94f076077a/!ut/p/z1/pZDLCsIwEEW_pR8QZjKNabpMRcRHbW2J1mwkWqoFrSLiwq-3CIIiqODdDZwzFy5YKMA27lJv3Lk-NG7X3gsrlxThVEVcYzJLezgYjwTlmU_9nGB-Bwx_AEkqcTBMyUxi7UvFwf7h87zzm48v0RhlFPmI_YR-8z8A9u39cxEMvxW0C9Ip7sYbsEd33rK6qQ5QcFRY0rpkQSU5E0IJpqpVyFQZigoDiUHg4Lg3xhTXsdaedwPKl7WK/dz/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

Nä, det blev inte som planerat för den här länken delade upp sig i flera rader och formatet på tråden höll sig inom rimliga gränser. Men det är inte alltid som långa länkar gör det, och då kan man korta dem på olika sajter. Som här https://is.gd/

och då ser det ut så här om man skriver in den ovanstående långa länken.

https://is.gd/tsSOYc

Med en egen teknik så kan man göra ovanstående långa länk kort och med egen text som så här:

Den långa länken - med egen text



Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Powered by EzPortal